Uruchamiamy catering dietetyczny

Duży wybór / We współpracy z dietetykami marka Fit Food Service opracowała zestaw diet przeznaczonych dla osób o różnych preferencjach.
Wtorek
05.05.2020
Fit Food Service szuka franczyzobiorców, którzy chcą zarabiać na cateringu dietetycznym.
 

Właściciele Fit Food Service mają długoletnie doświadczenie na rynku gastronomicznym. Od 2008 roku prowadzą firmę cateringową, a 2,5 roku temu postanowili dołączyć do swoich usług ofertę cateringu dietetycznego. 
– To była odpowiedź na potrzeby rynku – mówi Tomasz Machnicki, franczyzodawca Fit Food Service. – Polacy polubili diety pudełkowe, zbilansowane posiłki i codzienną, punktualną dostawę pod same drzwi.

Recepta na epidemię?

We współpracy z dietetykami marka Fit Food Service opracowała zestaw diet przeznaczonych dla osób o różnych preferencjach, m.in. wegańską, bezcukrową, bez laktozy, ketogeniczną, dla osób aktywnych fizycznie, a nawet przeciwwirusową. Oprócz tego, istnieje możliwość zamówienia u dietetyka indywidualnej diety tzw. szytej na miarę uwzględniającej eliminacje żywieniowe, indywidualne zalecenia lekarza czy osobiste założenia dietetyczne.

Obecnie Fit Food Service działa na terenie aglomeracji śląskiej. Teraz, poprzez franczyzę marka chce poszerzyć swój zasięg na całą Polskę. 
– Nasza propozycja jest atrakcyjna zwłaszcza dla właścicieli już istniejących lokali gastronomicznych, które w obecnym stanie epidemii nie mogą normalnie funkcjonować – mówi Tomasz Machnicki. – Wprowadzając do oferty nasz koncept mogą uniknąć przestoju. W takim przypadku, gdy lokal ma już całą infrastrukturę, nie jest potrzebna żadna inwestycja, aby rozpocząć działalność.

Franczyza jest też oczywiście skierowana do osób, które jeszcze nie prowadzą lokalu. Według szacunków licencjodawcy, przy konieczności urządzenia kuchni początkowa inwestycja w potrzebne urządzenia gastronomiczne to wydatek w przedziale 25-50 tys. zł.

Aby biznes zarabiał

Koncept Fit Food Service przeznaczony jest zarówno dla dużych, jak i dla mniejszych miast. Franczyzobiorca co do zasady będzie obsługiwał klientów w promieniu 50 km (dalsze dostawy są już płatne). 
– Oczywiście osiągnięcie progu rentowności zależy od różnych czynników, m.in. struktury kosztów lokalu czy pracowników na danym terenie – dodaje Tomasz Machnicki. – W przypadku naszej własnej placówki, na pokrycie kosztów stałych wystarcza 15-20 klientów.

Wstępna jednorazowa opłata franczyzowa za przystąpienie do sieci Fit Food Service wynosi 5 tys. zł, ale w czasie trwania pandemii franczyzobiorcy będą z niej zwolnieni. Opłaty miesięczne to stała opłata franczyzowo-marketnigowa w wysokości 2 tys. zł oraz 2 proc. od wygenerowanego obrotu. 
– Przekazujemy franczyzobiorcom całe menu, szczegółowe receptury, uczymy przygotowywać posiłki, zapoznajemy z logistyką działania oddziału, uczymy jak zdobywać klientów – wylicza franczyzodawca Fit Food Service. – Udostępniamy narzędzia informatyczne takie jak strona internetowa, sklep, zarządzanie wewnętrzne czy panel klienta. Zapewniamy też naszym franczyzobiorcom silne wsparcie marketingowe.

 

WIZYTÓWKA FIT FOOD SERVICE

Koncept cateringu ditetycznego, na rynku od 2,5 roku.

  • dla już istniejących lokali gastronomciznych koszty inwestycji 0
  • przy wyposażaniu kochni od podstaw inwestycja początkowa to 25-50 tys.
  • opłaty miersieczne 2 tys. zł plus 2 proc. od obrotu

 


Jaki rynek wybrać? / Koncept Fit Food Service przeznaczony jest zarówno dla dużych, jak i dla mniejszych miast.

POPULARNE NA FORUM

U Lodziarzy

Witam serdecznie Czy współpracuje ktoś z siecią U Lodziarzy ? Jak oceniacie współpracę ?

1 wypowiedzi
ostatnia 05.10.2020
Kotlet w bułce?

Witam, Czy ktoś z forumowiczów otworzył ten koncept? Jeśli tak, bardzo proszę o informacje na temat współpracy, warunków itp. Czy to dobry biznes? Gdy byłaby...

1 wypowiedzi
ostatnia 09.09.2020
Kawiarnia przyjazna dzieciom. Gdynia

Hej hej :) Pytanie do Was moi mili co sądzicie o takiej działalności ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2020
Przyczepa gastronomiczna ze świeżym pieczywem

Witam wszystkich, Myślę nad otwarcie swojego małego biznesu a mianowicie nad przyczepą gastronomiczną w której sprzedawałbym świeże pieczywo, którą postawiłbym w...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2020
Subway podsumowuje rok

Jestem z Siedlec i to trudny rynek jakby nie bylo. Kiedys tutaj bylo zycie, ale teraz jest jakby nieco inaczej. Wszystkiego niby jest duzo, a moze nawet i za duzo, ale jakoś...

4 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2020
Chcę założyć restaurację na zasadach fanchisingu - Sphinx

Rozglądam się za biznesem modowym lub gastronomicznym. pytałem jakiś czas temu na modowym forum franczyzy w co warto inwestowac i jakie sa opinie. Zagladam teraz tutaj i...

19 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2020
MEET & FIT - cenzura/straty/pozew zbiorowy

Napiszę krótko jako były franczyzobiorca... Zamknąłem lokal z olbrzymią stratą... Szkoda nerwów a sama franczyza to amatorszczyzna jakich mało.

4 wypowiedzi
ostatnia 08.07.2020
Subway podsumowuje rok

Niestety, ale podpisuje się obiema rękoma pod tym, co Pani napisała. Włożyłem sporo pieniędzy w założenie Subway’a w Siedlcach, gdzie wg zapewnień DEvelopment Agent...

4 wypowiedzi
ostatnia 07.07.2020