Lodziarnia we franczyzie
Marka Bosko Lody Produkcji Własnej narodziła się w Lublinie, w 2015 roku. Rok później zaczęła rozwijać się poprzez franczyzę. Dziś ma 21 lodziarni, z czego siedem otwartych zostało w tym roku.
– Aż 70 proc. to placówki całoroczne – podkreśla Michał Mozgawa, menedżer ds. franczyzy marki Bosko Lody Produkcji Własnej.
Dobre miejsce na lody
Jak otworzyć własną lodziarnię?
– Franczyzobiorców poszukujemy w całej Polsce, zarówno w dużych metropoliach jak i małych miasteczkach. Wszystko zależy od potencjału danego rynku – mówi Michał Mozgawa.
Najatrakcyjniejszymi miejscami do prowadzenia punktów Bosko są lokale usytuowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego: deptakach, głównych ulicach, starówkach. Każdy nowy franczyzobiorca najpierw musi uruchomić stacjonarną lodziarnię, a w lokalu powinno też znaleźć się miejsce na produkcję lodów.
– Nie dowozimy lodów z centrali, produkcja odbywa się na miejscu u franczyzobiorcy – podkreśla Michał Mozgawa. – Istnieje natomiast możliwość umieszczenia strefy produkcyjnej poza lodziarnią i dowożenie z niej lodów do lokalu sprzedażowego.
Optymalna wielkość lodziarni (połączonej z produkcję) to 100-120 m2. Mile widziane jest miejsce na sezonowy ogródek oraz duże witryny. Całkowita kwota inwestycji to ok. 550 tys. zł netto. Mieści się w niej wszystko – aranżacja lodziarni, zakup wyposażenia, urządzeń do produkcji, pierwsze zatowarowanie i opłata za przystąpienie do sieci. Można korzystać z dofinansowania, np. leasingów na sprzęt produkcyjny.
Wsparcie nie tylko na starcie
Franczyzodawca doradza w wyborze lokalizacji, sprawdza czy ma ona odpowiedni potencjał. Przygotowuje też projekt lokalu, który jest spójny dla całej sieci.
– Udostępniamy również receptury produkcyjne, szkolimy franczyzobiorcę i jego pracowników w zakresie produkcji i sprzedaży, przekazujemy podręcznik operacyjny, oferujemy bieżące wsparcie zarządcze oraz marketingowe, przeprowadzamy audyty oraz pomagamy w otwieraniu kolejnych punktów – wylicza Michał Mozgawa.
Jeśli franczyzobiorca ma już stacjonarną lodziarnię, może otworzyć mniejsze punkty, np. mobilne albo wyspy w galeriach handlowych.
Przygotowanie lodziarni do otwarcia trwa 3-4 miesiące. Nowe lokale startują zawsze na wiosnę, więc aby zdążyć, trzeba się zabrać za przygotowania odpowiednio wcześniej.
Stała opłata franczyzowa to 5 proc. miesięcznego przychodu. Po roku współpracy pojawia się dodatkowo opłata sieciowa, przeznaczana na marketing, w wysokości 1 proc. od przychodów.
Licencjodawca szacuje, że na zwrot z inwestycji trzeba czekać średnio 15 miesięcy.
WIZYTÓWKA MARKI BOSKO LODY PRODUKCJI WŁASNEJ
Ogólnopolska sieć lodziarni.
- 22 placówki, własne i franczyzowe
- kwota inwestycji ok. 550 tys. zł netto
- stała miesieczna opłata franczyzowa 5 proc. od przychodu

ZOBACZ W KATALOGU




















































































PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Cukrem i Solą otworzyło kolejny punkt franczyzowy, w planach ma też nową lokalizację własną.
KawoWiniarnia to nowy koncept restauracyjny, który wyróżnia się bogatą kartą kaw i wina. Chce rozwijać się poprzez franczyzę.
Kuchnia azjatycka jest w Polsce coraz bardziej popularna. Zauważyli to też franczyzodawcy, którzy proponują licencją na sushi bar czy restaurację z bogatszym menu.
Segment fast food ma mocną reprezentację we franczyzie. I wciąż przybywa nowych konceptów.
Poszukujemy partnerów do otwarcia pierwszego flagowego sklepu w topowej lokalizacji, który zostanie poszerzony o franczyzę obejmującą wiele jednostek.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali