Sfinks kusi restauratorów

Taniej przekształcić / Przekształcenie istniejącej restauracji pod markę Sphinx wiąże się ze znacznie niższymi nakładami niż uruchomienie jej od zera.
Sobota
08.06.2024
Sfinks zachęca niezależnych restauratorów, aby dołączyli do jego sieci. Obiecuje wzrosty obrotów.
 

Sfinks Polska, właściciel sieci Sphinx, Chłopskie Jadło, The Burgers czy Piwiarnia zapowiada ofensywę, aby zachęcić właścicieli niezależnych restauracji do dołączenia do konceptu Sphinx.

– Restauracje działające pod szyldem Sphinx, które wcześniej były prowadzone przez niezależnych restauratorów, notują znaczące wzrosty przychodów, między 30 a 185 proc. Wejście do sieci, korzystanie z rozpoznawalnej marki i wspólnych działań marketingowym pozwala im na pozyskanie nowych klientów i nawet podwojenie liczby rachunków. Mamy już w naszej grupie takie restauracje. Co więcej, zamierzamy intensyfikować nasze działania w wielu regionach Polski, by pozyskać w ten sposób kolejne lokale dla naszej sieci, tym bardziej że takie przekształcenia przebiegają sprawnie, a restauracje mają krótki czas zwrotu z inwestycji – komentuje Mateusz Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska S.A.

Korzyści w grupie

Jak podkreśla franczyzodawca, przekształcenie istniejącej restauracji na lokal pod marką Sphinx wiąże się ze znacznie niższymi nakładami niż uruchomienie jej od zera. Wynikają one z konieczności adaptacji lokalu do standardów marki i zależą od stanu lokalu i jego wyposażenia. Czas zwrotu z takiej inwestycji wynosi ok. 12-18 miesięcy.

– Dzięki działaniu we wspólnej grupie przekształcona restauracja może korzystać z niższych cen zakupowych, pozwalających na obniżenie tzw. foodcostu o co najmniej 10 proc. Działanie pod silną, znaną marka ułatwia pozyskiwanie gości i wpływa na wzrost częstotliwości wizyt lojalnych klientów, także dzięki korzystaniu z programu lojalnościowego Aperitif, zrzeszającego ponad 650 tys. osób – wylicza Mateusz Cacek. – Restaurator może też liczyć na wsparcie w zakresie przygotowania menu i zarządzania ceną, pozyskiwania finansowania czy ograniczania ryzyka związanego z częstymi zmianami prawa

Sfinks zamierza też w dalszym ciągu rozwijać się poprzez uruchamianie nowych restauracji w modelu franczyzowym. Otworzył już w tym roku restauracje Sphinx w Toruniu na Starym Mieście oraz w Gliwicach, gdzie powrócił po kilkuletniej nieobecności. Na zaawansowanym etapie przygotowań są trzy kolejne lokale, w drugiej połowie roku otworzą się dwie dodatkowe restauracje w parkach handlowych.

Nie tylko restauracje

Na ten rok Sfinks zaplanował też rozwój sieci poprzez otwieranie nowych lokali, w tym tzw. marek parasolowych, jak The Burgers, która powstała w czasach pandemii. Teraz operator rozszerza menu tej sieci o dania inne niż burgery, chce też otwierać lokale o większej powierzchni. Wzrostowi sprzedaży ma również służyć dodanie do nazwy członu by Sphinx. W najbliższych tygodniach mają ruszyć kolejne dwa lokale The Burgers by Sphinx: w Gorzowie Wielkopolskim i podpoznańskich Komornikach. Sfinks planuje też rozwój konceptu Sphinx Coctail Bar. Po sukcesie lokalizacji w Jarocinie planowane jest uruchomienie kolejnego lokalu na Śląsku. Gastronomiczny operator pracuje również nad zasadami licencjonowana hoteli i restauracji hotelowych pod szyldem Sphinx.

– Po sukcesie sprzedażowym pierwszego Hotelu Sphinx w Żabiej Woli koło Warszawy intensywnie pracujemy nad przygotowaniem programu licencyjnego dla hoteli, gdyż może się to stać dla nas niezwykle atrakcyjnym kierunkiem rozwoju i źródłem skokowego zwiększenia przychodów dla właścicieli obiektów hotelowych – mówi Mateusz Cacek.

W I kw. 2024 Sfinks Polska zwiększył przychody ze sprzedaży gastronomicznej o 7,4 proc, do 47,48 mln zł, niemal podwoił skonsolidowany zysk operacyjny do poziomu 3,39 mln zł i wypracował zysk netto o wartości 192 tys. zł, przy zwiększeniu skonsolidowanego wyniku EBITDA o blisko 50 proc., do 6,77 mln zł. To przychody wszystkich lokali działających pod markami należącymi do Grupy Sfinks Polska, z wyłączeniem sieci Piwiarnia.

 

WIZYTÓWKA SFINKS POLSKA

Operator gastronomiczny, zarządzający 104 lokalami gastronomicznymi na terenie Polski. W portfolio jej marek są restauracje Sphinx (casual dining), gastro puby Piwiarnia , restauracje Chłopskie Jadło i Lepione&Pieczone by Chłopskie Jadło oraz The Burgers. Spółka prowadzi też sprzedaż w dostawie w oparciu o marki dostępne w dowozie m.in. SPHINX, The Burgers, Och! PITA, Yolo Chicken czy Da Mamma.

  • 69 restauracji Sphinx
  • 30 pubów Piwiarnia
  • 2 restauracje chłopskie Jadło
  • 3 lokale The Burgers

Mateusz Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska S.A.: / "Dzięki działaniu we wspólnej grupie przekształcona restauracja może korzystać z niższych cen zakupowych."