Amerykańskie lody mają kłopoty

Polski franczyzobiorca Dairy Queen otworzył trzy lokale, wszystkie w Warszawie: dwa w centrum handlowym Wola Park oraz jeden przy ulicy Nowy Świat.
Piątek
19.08.2016
Dairy Queen, amerykańska sieć franczyzowa z lodami i fast foodem, zamknęła lokale w Polsce.
 

Polska była pierwszym europejskim krajem, do którego weszła wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych marka Dairy Queen. Stało się to we wrześniu ubiegłego roku. Masterfranczyzobiorcą marki na nasz kraj została spółka Sparrow 4, należąca do Bastion Venture Fund. Otworzyła trzy lokale, wszystkie w Warszawie: dwa w centrum handlowym Wola Park oraz jeden przy Nowym Świecie (dwa z lodami i jeden pod szyldem DQ Grill & Chilli z burgerami i kanapkami). W mediach branżowych przedstawiciele spółki zapowiadali, że w ciągu najbliższych lat planują uruchomić ponad 20 lokali. Miała też plany dalszej ekspansji.
Dziś mamy spore wyzwania tu, w Polsce. Jak pójdzie nam dobrze, a jakiś region na południe czy na wschód od Polski nie zyska w międzyczasie własnego masterfranczyzobiorcy, to na pewno zastanowimy się nad możliwością wyjścia poza Polskę. Nie wykluczam, że możemy pokusić się o jakiś dodatkowy kraj – mówił w październiku ubiegłego roku serwisowi portalspozywczy.pl Andrzej Uryga, prezes Sparrow 4. Nie wykluczał też udzielania licencji w Polsce indywidualnym franczyzobiorcom.

Tymczasem wygląda na to, że z planów nic nie wyjdzie. Trzy działające dotychczas lokale Dairy Queen zostały zamknięte. Do polskiego masterfranczyzobiorcy, spółki Sparrow 4 nie sposób się dodzwonić. Jest zarejestrowana pod adresem krakowskim, ale na stronie internetowej Dairy Queen podaje też adres korespondencyjny w Warszawie i warszawski telefoniczny numer kontaktowy. Niestety nikt nie odbiera tego telefonu. Udało nam się natomiast dodzwonić pod numer podawany do kontaktu z Bastion Venture Fund. – To tylko numer kontaktowy. Jedyne co mogę zrobić, to przekazać dalej państwa prośbę o rozmowę – usłyszeliśmy w słuchawce. Nie powiodły się też nasze próby kontaktu mailowego z Bastion Venture Fund.

Dairy Queen na całym świecie ma około 6,5 tys. lokali, w blisko 20 krajach (zdecydowaną większość w USA). Jej flagowym inwestorem jest Warren Buffet. Czemu taki potentat nie utrzymał się na polskim rynku?
 Otwieraliśmy kawiarnię w Wola Parku w tym samym czasie, gdy otwierał się tam punkt Dairy Queen. Nasz lokal nadal działa i ma się dobrze – mówi Artur Czoska, dyrektor ds. franczyzy w sieci Carte d'Or Cafe. – Przyczyn porażki może być wiele. Sukces zależy od właściwego wyboru franczyzobiorcy, ale też dobrego doboru miejsca w galerii, zatrudnienia dobrego personelu. Owszem, Dairy Queen to firma z ogromnym doświadczeniem, ale nie na polskim ani nawet europejskim rynku. Działa głównie w Ameryce. Może to zaważyło?
Artur Czoska przyznaje, że polski rynek lodowy należy do najmocniejszych w Europie.
 Mamy bardzo wiele marek w tej branży. Jednak nie powiedziałbym, że to rynek już całkowicie nasycony – uważa.  Dla tych, którzy oferują usługi i produkt na dobrym poziomie nadal jest miejsce.


ZOBACZ W KATALOGU

7 Street – Bar & Grill
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Browar Pinta
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chilli Mili
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Crema Caffe
Cukiernia Fit Cake
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Express Pizza – Ta prostokątna!
Fabryka Pizzy
Fornetti
Fresh Gelato
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meet & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niezłe Bydło
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Contenta
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Sbarro
Seta Disco, Seta Bistro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Zdrowa Micha bistro piekarnia