Podział ról / W Pascal Franchise będę pełnił funkcję Executive Chefa oraz będę odpowiedzialny za tworzenie konceptu gastronomicznego.
Wtorek
01.06.2021
– Nasz plan na najbliższy rok zakłada pozyskanie pierwszych pięciu partnerów franczyzowych, z którymi uruchomimy Pascal Today – mówią Pascal Brodnicki oraz Marek i Jan Rogala, którzy wspólnie budują franczyzowy koncept gastronomiczny Pascal Franchise.
 

Mieliśmy okazję rozmawiać już kilkakrotnie. Ostatnio, gdy rozkręcał pan kanał Tuba Smaków na YouTubie. Czy udało się panu odnieść sukces w internecie?

Pascal Brodnicki: Obecnie jesteśmy największą platformą kulinarną na polskim YT, mamy aktywne siedem kanałów. Chcemy w tym roku jeszcze otworzyć kolejne. Bardzo cieszę się, że pięć lat temu podjąłem decyzję o uruchomieniu Tuby Smaku. Obecnie to dochodowy biznes, ale wymagało to bardzo dużo konsekwencji i inwestycji, należy na ten biznes patrzeć w perspektywie długofalowej.

Pytałam pana kiedyś, czy zamierza otworzyć własną restaurację. Zapewniał pan, że to nastąpi i miał nawet na nią pomysł. Miała to być knajpa bez menu, goście mieli być pozbawieni możliwości wyboru dań, ale w zamian zyskaliby gwarancję ich superświeżości. Zdaje się, że ten pomysł ewoluował.

Pascal Brodnicki: Wiele osób pytało mnie od lat, kiedy otworzę własną restaurację. Tak naprawdę od dłuższego czasu czułem, że nie chciałbym otwierać pojedynczej restauracji. Restauracja autorska to kusząca perspektywa, natomiast ja chciałem, żeby moja restauracja mogła dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dlatego nie chciałem otwierać luksusowego miejsca z niewielkim gronem bywalców. Jedyny sposób, aby zrealizować ten cel, to otworzyć sieć. Czekałem jednak na odpowiedni moment oraz odpowiednich wspólników. Dziś wreszcie nadszedł ten dzień!

Zawarł pan umowę inwestycyjną z grupą kapitałową Food & Friends Polska i zamierza rozwijać sieć restauracji. Czym będą one wyróżniać się spośród konkurencji?

Pascal Brodnicki: Jako szef kuchni w mediach – telewizji oraz na moich kanałach YouTube – od wielu lat promuję „światową kuchnię domową”. Inspiracje, pomysły, przepisy zbierałem przez całe życie. Wychowałem się w multikulturalnym domu. Ojciec był Polakiem, mama Francuzką z włoskim pochodzeniem, a babcia miała korzenie hiszpańskie. Jedzenie było bardzo ważne, nauczono mnie, że wspólnym posiłkiem wyrażamy szacunek. W młodym wieku postanowiłem zostać kucharzem. Kiedy po kilku latach pracy nasyciłem się już kuchnią francuską, odkryłem świat smaków Azji i zacząłem pracować w restauracjach azjatyckich. Później, już dzięki pracy z telewizją, miałem okazję zjeździć świat w poszukiwaniu nowych smaków, przepisów, zwyczajów związanych z kuchnią. Nauczyło mnie to pokory, a także cały czas mocno motywowało do nieustającej nauki. To wszystko złożyło się na moją filozofię jedzenia i gotowania, którą będę teraz opowiadał w przestrzeni stworzonej przez Pascal Franchise.

W restauracjach naszej sieci klienci odnajdą różnorodność smaków, menu będzie zróżnicowane. Będzie sporo festiwali sezonowych i tematycznych i innych atrakcji. Naszym celem jest zapewnić powszechną dostępność i szeroką, zdywersyfikowaną dystrybucję, na miejscu, na wynos, w dostawie. Uważam, że połączenie wszystkich powyższych będzie bardzo mocnym wyróżnikiem naszej sieci na rynku.
Marek Rogala: Nasza sieć gastronomiczna będzie się wyróżniać dzięki połączeniu trzech elementów: Pascala i jego filozofii jedzenia convenient food oraz „światowej kuchni domowej”, opowiedzianej w komunikacji oraz poprzez dania i produkty, franczyzy opartej na ponadprzeciętnym wsparciu partnera franczyzowego, oraz skalowalnej infrastruktury organizacji opartej na systemach zarządzania i systemach operacyjnych wspieranych technologią. Pascal stworzy koncept oraz ofertę, która będzie mocnym wyróżnikiem, a wspólnie stworzymy zdywersyfikowaną sieć dystrybucji. Dzięki czemu nasze jedzenie będzie wygodne, interesujące i dostępne.

Mówiły jaskółki, że nie dobre są spółki. Jak podzieliliście się obowiązkami, żeby uniknąć w przyszłości kłopotów?

Pascal Brodnicki: W Pascal Franchise będę pełnił funkcję Executive Chefa oraz będę odpowiedzialny za tworzenie konceptu gastronomicznego. Mogę się w pełni skupić na tym obszarze, ponieważ moi wspólnicy, założyciele grupy kapitałowej Food & Friends Polska, przez 11 lat działali w branży, budując własną sieć fast casual. Zajmą się strategiczną i operacyjną częścią przedsięwzięcia.
Marek Rogala: Dokładnie tak. W Pascal Franchise obejmuję rolę CEO, czyli dyrektora zarządzającego. Jestem odpowiedzialny za całość przedsięwzięcia, stworzenie strategii i realizację jej założeń. Jan, mój brat i współzałożyciel naszej grupy kapitałowej, przez ostatnią dekadę skupiał się na budowaniu skalowalnej infrastruktury naszej organizacji. Pełni funkcję COO, czyli dyrektora operacyjnego.

Zdecydowaliście się uruchomić trzy koncepty: Pascal Today – szybkie jedzenie na wynos, Pascal House – format restauracji codziennej i Pascal Box – codzienne jedzenie w modelu subskrybcyjnym. Dlaczego uważacie, że akurat na te formaty warto postawić? Czym one będą się różnić od siebie?

Marek Rogala: Ten miks formatów pozwoli nam zapewnić powszechną dostępność wygodnego jedzenia na co dzień. Podstawowym i najważniejszym formatem, który będziemy skalować, jest Pascal Today – lekki punkt gastronomiczny samoobsługowy, jak to określamy „szybki takeaway”, o bardzo atrakcyjnej ekonomice jednostki i niskiej barierze wejścia. Metraż to ok. 70 m2. Będzie zlokalizowany po drodze i przy domu.
Pascal Box, wygodne jedzenie na co dzień w modelu subskrypcyjnym, pozwoli nam objąć dostawami jedzenie w formie codziennego cateringu obszar całego kraju.
Pascal House to restauracja, z której można korzystać przez cały dzień. Jest to większy format z szerszą ofertą, wymagający większego metrażu i nakładów inwestycyjnych na uruchomienie.

Czy wszystkie koncepty będą uruchamiane jednocześnie?

Marek Rogala: Nasz plan na najbliższy rok zakłada pozyskanie pierwszych pięciu partnerów franczyzowych, z którymi uruchomimy ich punkty Pascal Today. W tym roku wystartuje także Pascal Box. Natomiast Pascal House przedstawimy w latach 2022-2023.

Kto może zostać waszym franczyzobiorcą?

Pascal Brodnicki: Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby do współpracy zaprosić osoby, z którymi wspólnie zbudujemy organizację opartą na wartościach. Zależy nam na ludziach, których przekonuje nasza filozofia biznesu. Chcemy, żeby były to osoby zaangażowane, z pasją do życia, do tego, co robią, przedsiębiorcze i ambitne. Nie wymagamy doświadczenia w gastronomii. Doświadczenie biznesowe czy menedżerskie będzie atutem, natomiast nie jest twardym wymogiem.

Do sieci można przystąpić poprzez nowe otwarcie lub rebranding istniejącego punktu. W tym pierwszym przypadku przede wszystkim zależy nam na osobach, które traktują przystąpienie do Pascal Franchise jako szansę na rozwój zawodowy. Program wsparcia pozwoli im uruchomić swój pierwszy punkt, a następnie rozwinąć się tak, aby docelowo ich biznes był multiunitowym przedsięwzięciem z trzema punktami.
W drugim przypadku zapraszamy restauratorów, dla których przystąpienie do Pascal Franchise jest szansą na rozwój ich biznesu, który w ostatnim zwłaszcza czasie był utrudniony. Pomożemy im z przystosowaniem ich punktu do standardów Pascal Franchise oraz udzielimy pełnego wsparcia i opieki.
Ponadto zapraszamy do rozmowy sieci retailowe, które są zainteresowane generowaniem wzrostów we współpracy z Pascal Franchise, np. sieci stacji paliw.

Na jakie korzyści może liczyć osoba, która zdecyduje się z wami współpracować?

Marek Rogala: Nasza filozofia działania zakłada ponadprzeciętne wsparcie dla partnera franczyzowego. Mówimy o modelu biznesowym w tzw. archetypie bliskości klienta franczyzowego. Warto podkreślić, że PASCAL Franchise to budowana od podstaw „franczyza 2.0”, czyli oparta na trzech filarach: strategia, edukacja, technologia. Know-how nie pozostaje w głowach założycieli, tylko jest transferowany na partnera franczyzowego poprzez strategiczny model edukacji.

O korzyściach opowiadamy w następujących kategoriach: stałe ponadprzeciętne wsparcie partnera, wygodny biznes, unikalny brand Pascala i wsparcie marketingowe, edukacja, systemowo ułożona organizacja, finanse.
Partnerom oferujemy ciągły, bieżący support w wymiarze strategicznym, operacyjnym, finansowym. W ramach swojej inwestycji otrzymają w pełni wyposażony lokal. Funkcjonowanie ułatwi im opieka menedżera od franczyzy oraz dostęp do sieci partnerów, w tym sieci serwisowej, dostęp do łańcucha zaopatrzenia zapewniającego 100 proc. potrzeb, zarządzanie punktem z poziomu wygodnego panelu.
Partnerzy wchodzą do programu edukacyjnego, który pozwoli im na stałe doskonalenie i rozwój. Edukowani będą w dwóch wymiarach: prowadzenia samej jednostki franczyzowej, oraz zdolności rozwijania biznesu i zarabiania.

Bardzo istotnym wyróżnikiem konceptu Pascal Franchise jest unikalny brand Pascala Brodnickiego! Pascal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kucharzy w Polsce. Od 30 lat jest zawodowym kucharzem i szefem kuchni, a od 20 lat jest obecny w mediach, gdzie osiągnął milionową oglądalność! Według raportu „Rozwój Kultury Kulinarnej w Polsce 2010-2020” zrealizowanego na zlecenie Pyszne.pl, Pascal jest przez co szóstą osobę uznawany za największy autorytet w sprawach kulinarnych. To będzie miało znaczące przełożenie na sprzedaż.

Partner franczyzowy korzysta z modelu zarabiania opartego na lekkim formacie o atrakcyjnej ekonomice jednostki i niskiej barierze wejścia, a dzięki korzystnemu finansowaniu inwestycji może uzyskać zwrot nakładów w okresie do 24 miesięcy. Przystępując do Pascal Franchise, partner staje się częścią systemowo ułożonej organizacji, która zapewnia wszystkie zasoby, wiedzę i wsparcie w prowadzeniu biznesu.

Gastronomia mocno odczuwa pandemię koronawirusa. Wielu restauratorów, nawet tych posiadających wiernych gości, zamyka swoje knajpy. Czy obawiacie się, że sytuacja na świecie przełoży się na mniejsze zainteresowanie waszymi konceptami przez potencjalnych franczyzobiorców?

Marek Rogala: Trwająca już ponad rok seria lockdownów, stale zmieniających się ram prowadzenia działalności, jest niewątpliwie bardzo trudnym momentem w branży gastronomicznej. Z tej perspektywy Pascal Today, szybki takeaway, nasz podstawowy format skalowania, funkcjonujący jako element zdywersyfikowanej sieci dystrybucji, z dwóch powodów jest dobrym konceptem na nowe czasy. Po pierwsze – i co najważniejsze – wpisuje się w trendy, w które wierzymy długofalowo, m.in. oczekiwanie wygody (convenience), wielokanałowość (omnichannel), wzrost znaczenia dostaw (delivery), popularność tzw. comfort food czy street food.

Po drugie, Pascal Today, jako format takeaway, działający na wynos, na miejscu i w dostawie, dzięki swojej elastyczności pozwoli na bezpieczniejszy i łatwiejszy start w gastronomii. Zwłaszcza zważywszy na bieżącą sytuację, w której nie wiadomo, czy i w jakim zakresie będzie można funkcjonować, a ramy działania zmieniają się w zasadzie z dnia na dzień.

Zamierzacie swoje koncepty rozwijać również poza granicami Polski?

Marek Rogala: Jak najbardziej! Już teraz mamy przygotowane zaplecze pod rozwój m.in. w Czechach. Jednym z naszych strategicznych priorytetów w perspektywie trzech lat jest stworzenie i potwierdzenie koncepcji masterfranczyzy oraz wyjście na Europę. W dalszej perspektywie przygotujemy powielenie łańcucha zaopatrzenia, co umożliwi nam dalszą ekspansję.

Prowadził pan z przyjacielem firmę zajmującą się montażem paneli fotowoltaicznych. Ale ostatecznie zrezygnował pan z tego biznesu, tłumacząc, że brakuje dotacji z Unii Europejskiej oraz ustawy, która byłaby korzystna dla energii odnawialnej w Polsce. Teraz sytuacja się zmieniła, a firm montujących panele fotowoltaiczne przybywa jak grzybów po deszczu. Może przedwcześnie pan zrezygnował z tego interesu?

Pascal Brodnicki: Wówczas wycofałem się z działalności operacyjnej i pozostałem w roli inwestora kapitałowego. Natomiast przedsięwzięcie świetnie rozwinął mój wspólnik. A dzisiaj w warunkach boomu na fotowoltaikę firma fantastycznie prosperuje. Jako inwestor obecny jestem w wielu przedsięwzięciach. Natomiast operacyjnie jestem zaangażowany w Pascal Franchise, które jest dla mnie realizacją planów uruchomienia własnej działalności gastronomicznej, oraz oczywiście w Tubę Smaku, kanale internetowym na platformie YouTube, który przez ostatni rok zanotował bardzo istotny wzrost. Perspektywy obydwu przedsięwzięć są bardzo obiecujące.

Rozmawiała Anna Smolińska

Wywiad pochodzi z archiwalnego numeru miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".


Doświadczenie procentuje / Jako szef kuchni w mediach – telewizji oraz na moich kanałach YouTube – od wielu lat promuję „światową kuchnię domową”. Inspiracje, pomysły, przepisy zbierałem przez całe życie.

ZOBACZ W KATALOGU

All Cafe Smaki Miast
Amori Pomodori
Autorskie Lody Piccolo
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bobby Burger
Carte d’Or Cafe
Chilli Mili Crispy Chicken & Chill
Chinkalnia Restauracja Gruzińska
Ciacho bez cukru
Cochise Burger
Coffeeloffee
Cofix
Comparello Bello
Crazy Bubble
Crazy Corn
Cudo Vegan Sushi
Cukrem i Solą
Da Grasso
Dobra Pączkarnia
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Dolci Sapori - Mniami
Domino’s Pizza
Donuterie
Drewno i Ogień
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Pizza American Style
Falla
Falla Wrap
Fit&Food
Fit Cake
Frentzza – Pizza & Friends
Fresh Gelato
Grube Pierogi
Gruby Benek
Halong
HEJ PIZZA
Ice'n'go
Japanos
Jenn’s Burger & More
Koku Sushi
Kotlet w Bułce
Kreweta Tempura Bar
Krowa Mać Burgers
Krowarzywa
Kurcze Pieczone
La Donuteria
Little Caesars Pizza
Lodolandia & Kołacz
Lody Bonano
Lody Marsjano
Los Chupitos
Lviv Handmade Chocolate
Makarun
Maxipizza
McDonald’s
Meet & Fit – Slow Food
Meron
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
Mr. Kebab
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Olio
Pączkownia
Papa John’s Pizza
Picburger
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Hut
Pizza Point Good Eatin’ American Style
Pizzeria Stopiątka
proKURAtura
Prosiak Polski Kebab & Fast Food
Pyszna Zupka
SETA DISCO 24/7
Setka Restauracja Polska
SiGelato
So! Coffee
Soup Culture
Speedy Romano
Stava - niezawodne dowozy
Steiku Haoss
Strefa DISCO 24/7
Subway
Sushi Bistro
Sushi Wok
Sushi World
Tavolo
thai vege gluten free
The White Bear Coffee
The William Wallace whisky bar & restaurant
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
United Chicken
Wege Gang
Western Chicken
Western Tortilla
zaParowani
ŻarWOK
Zdrowa Krowa

POPULARNE NA FORUM

Gdzie zaopatrzyć się w sprzęt do własnej gastronomii

Cześć ostatnio bardzo długo szukałem dobrego dostawcy sprzętu do mojej restauracji i udało mi się znaleźć bardzo dobrego co natchnęło mnie do tego żeby zrobić...

1 wypowiedzi
ostatnia 17.01.2022
Franczyza lody wchodzić czy nie ?

Witam Myśle o otwarciu punktu mobilnego z lodami przy współpracy z firma U Lodziarzy , jak myślicie czy da się na tym zarobić ? Czy ktoś może współpracował z nimi ?

1 wypowiedzi
ostatnia 16.01.2022
Franczyza dla inwestora

W Polsce to chyba jest dziwne bo jest raczej cos nowego, ale na Ukrainie, w Rosji to jest bardzo popularna forma finansowanji oraz inwestowania, oni to nazywaja "management...

2 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2022
Opinie na temat współpracy z Western Chicken

Radek Szal możesz coś więcej o tym powiedzieć bo zastanawiam się nad współpraca

10 wypowiedzi
ostatnia 11.12.2021
Otwieramy kebab

Kebab to świetny pomysł na tani i dochodowy biznes. Do otworzenia małej budki nie potrzeba wielkiego kapitału, a jak zdecydujemy się na zakup przyczepy gastronomicznej to...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.11.2021
Franczyza dla inwestora

Model biznesowy, który w 100% finansuje inwestor a Franszyzodawca oddaje udziały w spółce inwestora jakiemuś menagerowi aby zmotywować go do pracy wydaje się dość...

2 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2021
Czy opłaca się otworzyć mobilny kebab?

Jeśli chodzi o tego typu biznes to trzeba trafić z miejscem. Jak jest dobry punkt to można wyciągnąć całkiem sporą dniówkę. No i co najważniejsze wszystko dostaje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.10.2021
Kanapki oscar

Witam, moje pytanie jest skierowane do ludzi z warszawet lub tych co byli i napotkali kanapki Oscary na dworcu centralnym. Jestem zainteresowana otwarcien takiego wlasnie...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2021