Paweł Kamiński, franczyzobiorca Cofix / "Myślę o uruchomieniu trzeciej kawiarni Cofix, prawdopodobnie też w centrum stolicy".
Piątek
16.06.2023
Paweł Kamiński właśnie planuje otwarcie trzeciej kawiarni na licencji Cofix. Co mu się podoba we współpracy z franczyzodawcą?
 

Mniej więcej półtora roku temu Paweł Kamiński zapragnął zmiany w życiu zawodowym.

– Prowadziłem saloniki prasowe, ale chciałem spróbować czegoś nowego – opowiada Paweł Kamiński. – W młodości pracowałem w gastronomii i mam z tego okresu dobre wspomnienia. Dlatego postanowiłem wrócić do tej branży.

Nie chciał jednak otwierać restauracji, bardziej pociągało go prowadzenie kawiarni. Szukając pomysłu, trafił na franczyzę Cofix.

– Przyznaję, że było to z mojej strony trochę ryzykowne posunięcie. Cofix wówczas dopiero zaczynał budowę sieci na polskim rynku. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – uśmiecha się Paweł Kamiński.

Od jednej do trzech

Pierwszą kawiarnię pod szyldem Cofix Paweł Kamiński otworzył w styczniu 2022 roku, przy ul. Chałubińskiego w Warszawie.

– Lokalizację pomógł mi znaleźć franczyzodawca – mówi franczyzobiorca. – Cofix zrobił m.in. badania rynku, analizował przepływ ludzi. Spodobała mi się wskazana przez nich lokalizacja.

Przygotowania do otwarcia 70-metrowego lokalu trwały około miesiąca. Wcześniej funkcjonował tam już punkt gastronomiczny, co w pewnej mierze ułatwiło sprawę.

– Kawiarnia nie od razu była na plusie – nie ukrywa Paweł Kamiński. – Ale kiedy już wycofano wszystkie obostrzenia covidowe ludzie znów zaczęli korzystać z gastronomii i poczuliśmy, że będziemy zarabiać

Rzeczywiście, kawiarnia zaczęła przynosić zyski, i to na tyle dobre, że franczyzobiorca zarobił na drugą lokalizację. Tym razem otworzył wyspę handlową, na warszawskim Dworcu Centralnym.

– A teraz myślę o uruchomieniu trzeciej kawiarni, prawdopodobnie też w centrum stolicy – zapowiada Paweł Kamiński.

Nasz rozmówca chwali sobie współpracę z franczyzodawcą.

– Mogę liczyć na pomoc w rozwiązaniu każdego problemu, czy są to sprawy techniczne, czy szkolenia dla pracowników – podkreśla Paweł Kamiński. – Sam też przeszedłem szkolenie w działającej kawiarni. Poznałem każdy aspekt prowadzenia lokalu, od robienia kawy i kanapek, przez składanie zamówień po zamykanie zmiany. Jeśli jest taka potrzeba, mogę teraz w każdej chwili stanąć do pracy.

Koszty inwestycji

Cofix proponuje kilka formatów lokali. Pierwszy to standardowa kawiarnia, wielkości 60-150 m2, przeznaczona zarówno galeriom handlowym, jak i lokalizacjom miejskim. Jest też możliwość uruchomienia wyspy lub formatów Cofix Mini i Cofix Flex. Te dwa ostatnie są mniejsze, łatwo modyfikowalne, budowane z elastycznie łączonych modułów. Najdroższy w inwestycji jest standardowy lokal – od 250 do 450 tys. zł. Koszty uruchomienia pozostałych formatów są niższe, franczyzodawca szacuje je na 200-250 tys. zł. Marka jest także otwarta na rebranding istniejących kawiarni.

 

WIZYTÓWKA COFIX

Franczyzowa sieć kawiarni.

  • 16 lokali
  • inwestycja od 200 tys.

Do wyboru / Cofix proponuje kilka formatów lokali, m.in. standardową kawiarnię i wyspę handlową.