UOKiK na tropie franczyzodawców

Ciekawskie oko urzędników sprawdzi niebawem większość umów franczyzowych i wypyta, czy franczyzodawcy nie stosują nielegalnych praktyk
Poniedziałek
29.04.2013
Na firmy franczyzowe padł blady strach. Czy urzędnicze kontrole wykryją nieprawidłowości w kolejnych umowach?
 

Niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie niedozwolonych porozumień przedsiębiorców z rynku franczyzy. Sprawa dotyczy m.in. franczyzowej sieci gastronomicznej Sphinx, która miała narzucać swoim franczyzobiorcom ceny oraz warunki promocji. W oficjalnym komunikacie zarząd Sfinksa stwierdza, że ich zdaniem postępowanie UOKiK-u jest bezzasadne, bo polityka cenowa sieci jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

O tym, kto ma rację przekonamy się, kiedy Urząd dokładnie sprawdzi szczegóły wszystkich obowiązujących umów i ogłosi wyniki postępowania, co może potrwać nawet pół roku. Jednak „rewelacyjne” doniesienia ze spółki Sylwestra Cacka stały się dla UOKiK-u pretekstem do zbadania procedur i umów obowiązujących w innych franczyzowych sieciach gastronomicznych. Nie można więc wykluczyć, że w momencie, gdy sprawa Sfinksa zostanie ostatecznie wyjaśniona, pod lupą znajdą się kolejne firmy.

- W tej chwili prowadzimy postępowanie wyjaśniające, w którym badamy i przyglądamy się umowom franczyzowym stosowanym przez sieci gastronomiczne. Jeśli będą podstawy do kolejnych działań administracyjnych – będziemy wszczynać postępowania. Na tym etapie jednak za wcześnie jest by mówić o konkretnych działaniach. Badamy rynek. Nie wykluczamy też analizy innych branż – wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Za późno na spokojny sen?

Ciekawskie oko urzędników sprawdzi niebawem większość umów franczyzowych i wypyta, czy franczyzodawcy nie stosują nielegalnych praktyk, a więc wszelkich regulacji, które zobowiązują biorcę do przestrzegania tzw. polityki cenowej franczyzodawcy, czyli umożliwiają dawcy wymuszenie na swoich partnerach cen, a z kolei biorcom zakazują ich zmiany.

- Myślę, że narzucanie franczyzobiorcom cen, czy warunków promocji to raczej sytuacje marginalne, a nie powszechne zjawisko w firmach funkcjonujących w systemie franczyzy. Umowa franczyzowa określająca zasady współpracy franczyzodawcy i franczyzobiorcy przede wszystkim musi być zgodna z obowiązującym w Polsce prawem i każda firma, które to prawo łamie powinna liczyć się z konsekwencjami takiego działania – mówi Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Zapowiadane i przeprowadzane już kontrole budzą spory niepokój, zwłaszcza wśród tych, którzy oszczędzali na prawnikach podczas pisania umowy franczyzowej i nie są pewni, jakie zapisy w niej umieścili. Dla nich to ostatni dzwonek, żeby skonsultować się z doświadczonymi doradcami i sprawdzić, czy aby na pewno nie złamali prawa. Oczywiście część z nich łamie przepisy z rozmysłem. O tym, jaka jest skala zjawiska dowiemy się dopiero po zakończeniu kontroli UOKiK-u.

Sfinks jak feniks?

Sfinks już wcześniej nie do końca dogadywał się ze swoimi franczyzobiorcami stawiając im warunki, które stały w sprzeczności z ich interesami.Jeśli zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów okażą się słuszne, Sfinks może zapłacić karę w wysokości nawet 10 proc. ubiegłorocznych przychodów, które w przypadku tej spółki wyniosły 107,2 mln zł, a przychody skonsolidowane całej Grupy (łącznie z przychodami franczyzobiorców) wyniosły 171,1 mln zł. Kara może być naprawdę dotkliwa, zwłaszcza, że spółka dopiero zaczyna wychodzić na prostą, a banki ciągle wymagają od jej głównego udziałowca Sylwestra Cacka doinwestowania Sfinksa.

Druga kwestia, to sami franczyzobiorcy. Jeśli informacje o rzekomych nieprawidłowościach w sieci wypłynęły od samych franczyzobiorców i zdecydują się oni na dalszą współpracę z UOKiK-iem, to prawdopodobnie zostaną objęci „programem łagodzenia kar leniency”, unikając tym samym sankcji pieniężnych. Czy jednak zdecydują się pozostać w sieci, czy też zaczną z niej odchodzić, jak miało to miejsce kilka lat temu?

(mak),

konsultacja prawna - Kinga Matuszewska


Magdalena Krocz

ZOBACZ W KATALOGU

Am Am Kebab
Amori Pomodori
Atelier Herosima
Autorskie Lody Piccolo
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Beza Krówka Lody rzemieślnicze
Biesiadowo
Bike Café
Browar Korona
BuBu Bubble Tea
Cafe Słodziak
Candy Pop
Carat Kebab
Chinkalnia
Cochise Burger
Coffeeloffee
Cofix
Crazy Bubble
Cudo Vegan Sushi
Cukiernia Sowa
Cukrem i Solą
Da Grasso
DG Restauracje
Dobra Pączkarnia
Domino’s Pizza
Donuterie
Doskoi
Easy Beer
Easy Wine
Express Pizza American Style
FABBRICA Italian Comfort Food
Falla
Felix Chicken
Fit Cake
Good Chicken
Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni
Grande Pizza
Gruby Benek
Hotdogzna
Ice'n'go
Japanos
Kashka
Kiss Kim Chi
Koku Sushi
Krowa Mać Burgers
Kurcze Pieczone
Langos
Lodolandia & Kołacz
Lody Bonano
Lody Lida
Lviv Croissants
Makarun
Maxipizza
McDonald’s
Meron
Ministerstwo Śledzia i Wódki
Mniami Ice Cream
Mr. Kebab
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niewinni Czarodzieje Trzyzero
Pączki Mamy
Pączkownia Smak Sprzed Lat
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Factory
Pizza Hut
Pizzeria Stopiątka
Prosiak Polski Kebab & Fast Food
Ramen Shop by Sushi Kushi
Salsiccia Pizzeria Napoletana
Sayuri Sushi
SiGelato
So Coffee
Stava
Steiku Haoss
Subtilité Wine & Bar
Subway
Sulaiman Kebab
Sushi Bistro
Sushi Burrito
Sushi Kushi
Szaszłykowo
Taco Bar
Tawerna Pepe Verde
The White Bear Coffee
Tibesti 2Go
Totti Pizza Rzymska
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
United Chicken
Wendy’s
Western Chicken
Western Tortilla
Yum Yum Kebab
ZapieCKanki
Zapiekankarnia – Zapiekanki, Bajgle, Pizza, Pasta
ŻarWok
Zdrowa Krowa