Duża lub mała / Licencjodawca Organic Coffee & more chce otwierać swoje kawiarnie w dużych miastach. Wymagana powierzchnia lokalu to od 50 do 100 m kw.
Niedziala
04.11.2018
Anna Stefańczyk obserwowała rozwój konceptu Organic Coffee & more od momentu jego powstania. Aż w końcu sama zdecydowała się otworzyć ekokawiarnię.
 

Organic Coffee & more to sieć kawiarni, która serwuje ekologicznie certyfikowane napoje i żywność. Poza kawą czy herbatą klienci dostaną tu też m.in.: smoothies, ciasta, zupy. Obecnie sieć liczy dziewięć lokali (w grudniu otwarty zostanie kolejny). Dwa znajdujące się w Krakowie należą do Anny Stefańczyk i jej wspólniczki.
Zawsze chciałam prowadzić własną restaurację, ale nie miałam na nią pomysłu – opowiada Anna Stefańczyk. Kawiarnia była w moich marzeniach na drugim miejscu. James Hancock (współwłaściciel Organic Coffee & more  przyp. red.) jest mężem mojej koleżanki. Od początku obserwowałam, jak tworzy swój koncept kawiarni i mu kibicowałam. Tak się złożyło, że w tym samym czasie, gdy powstał pierwszy lokal Organic Coffee & more, ja też postanowiłam zmienić swój styl życia, odżywiania się.
Gdy właściciele konceptu zdecydowali się na dalszy rozwój poprzez franczyzę, Anna Stefańczyk zaczęła poważnie myśleć o otwarciu kawiarni na licencji.
 Ale poczekałam jeszcze trochę, aby zobaczyć, jak franczyza sprawdza się w praktyce w innych lokalach – śmieje się. Okazało się, że bardzo dobrze, więc w końcu zadzwoniłam do Jamesa.

Kawa w parku

Anna Stefańczyk pracowała – i nadal pracuje – w branży hotelarskiej.
 Wiedziałam więc co nieco o gastronomii. Ale okazało się, że nie wszystko – przyznaje. – James opowiedział mi porywająco o idei swoich kawiarni, ale też uczciwie przedstawił trudy pracy w gastronomii.
Aby te trudy łatwiej pokonać, franczyzobiorczyni postanowiła wejść w spółkę z koleżanką. Lokal na kawiarnię znalazły w krakowskim parku Jordana, ulubionym miejscu wypoczynku studentów, rodzin z dziećmi. Drzwi dla klientów otworzyły w październiku 2016 roku.
W tym miejscu od dawna brakowało dobrej kawy. Potrzeba była tak duża, że nie musiałyśmy organizować żadnej akcji marketingowej na otwarcie. Klienci przyszli sami, od razu – podkreśla Anna Stefańczyk.  Lokalizacja zapewnia nam gości nie tylko latem, gdy park jest miejscem spacerów, pikników, lecz także zimą, kiedy otwiera się tu popularne lodowisko.

Franczyzobiorczyni przyznaje, że największym wyzwaniem na początku było odpowiednie dopasowanie dostaw wszystkich ekologicznych produktów. Dostaliśmy listę dostawców od franczyzodawcy, ale nie dla wszystkich z nich Kraków był tak samo blisko, jak Warszawa. Niektórzy mówili, że mogą dowieźć zamówienie tylko raz w miesiącu. A my nie miałyśmy jeszcze na tyle doświadczenia, by wiedzieć, jak duże to zamówienie powinno być – relacjonuje Anna Stefańczyk.  Gdy z czasem okazało się, że mamy bardzo duży ruch i zamawiamy dużo i często, dostawcy sami zaczęli do nas przyjeżdżać, i to nie raz w miesiącu, ale dwa razy w tygodniu.

Zapracowały na sukces

Licencjodawca Organic Coffee & more chce otwierać swoje kawiarnie w dużych miastach. Wymagana powierzchnia lokalu to od 50 do 100 m2 (choć można też otworzyć kawiarnię tylko w opcji take away i wówczas wystarczy nawet 10 m2 powierzchni). Szacunkowe koszty inwestycji wynoszą od 100 do 200 tys. zł. Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 16 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 5 proc. od obrotu oraz dodatkowo 2 proc. na marketing.

We wrześniu tego roku franczyzobiorczynie z Krakowa otworzyły swoją drugą kawiarnię pod szyldem Organic Coffee & more.
Szukałyśmy równie niebanalnej lokalizacji, poza głównymi ulicami, gdzie wszędzie pełno jest sieciówek – podkreśla Anna Stefańczyk.  I znalazłyśmy ją w muzeum sztuki Kantora, czyli Cricotece.
Wspólniczki starają się być w swoich kawiarniach codziennie – jeśli nie po to, by stanąć za barem, to by chociaż przysiąść się do stałych klientów, porozmawiać, napić się z nimi kawy. Oprócz prowadzenia kawiarni obydwie nadal pracują na etatach w całkiem innych branżach, mają rodziny, dzieci. Na brak zajęć więc nie narzekają. Ale nie ukrywają, że prowadzenie kawiarni dają im ogromną satysfakcję.
 W Parku Jordana przed kawiarnią mamy dużą łąkę. Kupiłyśmy 100 leżaków i latem już do godz. 13 wszystkie są rozłożone i każdy z siedzących na nich ludzi pije naszą kawę czy smoothie lub je nasze ciastko. Przyjemnie na to patrzeć i myśleć, że to nasz własny sukces – uśmiecha się Anna Stefańczyk.


Kawa i nie tylko / Poza kawą czy herbatą klienci kawiarni dostaną też m.in.: smoothies, ciasta, zupy. Obecnie sieć liczy dziewięć lokali (w grudniu otwarty zostanie kolejny).

ZOBACZ W KATALOGU

7 Street – Bar & Grill
Autorskie Lody Piccolo
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
Bosko- Lody Produkcji Własnej
Browar Pinta
Carte d’Or Cafe
Chicken Kebab
Chilli Mili
Chinkalnia Restauracja Gruzińska
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Crema Caffe
Cukiernia Fit Cake
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Drewno i Ogień
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Express Pizza – Ta prostokątna!
Falla
Fitnezja Catering Dietetyczny
Fresh Pizza
Fruitisimo
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Jenn’s Burger & More
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kotlet w Bułce
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Kurcze Pieczone
Lafaye
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Marsjano
Makarun Spaghetti and Salad
Mango Vegan Street Food
McDonald’s
Meet & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
Mr Hamburger
Mr. Kebab
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niezłe Bydło
Olimp
Panda Ramen
Pan Naleśnik
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Cezar
Pizza Contenta
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Restauracje Sphinx
Sea Food Bar&Market
Seta Disco, Seta Bistro
Setka Bar
Sevi Kebab
So! Coffee
Speedy Romano
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Sushi Royal
Tel Aviv
Tornado Café
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Zdrowa Micha bistro piekarnia
Zdrowe!

POPULARNE NA FORUM

Marzenia o własnym biznesie

Niestety ale sprawa z własnym biznesem wcale nie jest taka łatwa, jak się niektórym wydaje. Oczywiści kieruję swe słowa do tych, którzy jeszcze tego nie próbowali. To...

6 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2019
Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019